Druhy nerezovej ocele a ich použitie v systémoch zábradlí

Nehrdzavejúca oceľ (nazývaná tiež INOX alebo nerez) - to sú zliatiny železa, ktoré obsahujú minimálne 10,5% chrómu spolu s prídavkami iných stopových prvkov za účelom vykonania zmien štruktúry a zlepšenia vlastností, ku ktorým rátame odolnosť na koróziu, výdrž, poddajnosť na tvarovanie, odolnosť na nízke teploty.

V Poľsku ešte nedávno platilo rozdelenie na oceľ odolnú na koróziu, nerezovú a kyselinovzdornú. Ku nerezovým oceliam sa počítajú feritické a martenzitické chrómové ocele a ku kyselinovzdorným austenitické chrómovo- niklové ocele.

Iné rozdelenie oceli s protikoróznymi vlastnosťami bol prijatý v platnej v Poľsku európskej norme PN-EN 10088. Podľa tej normy, sa názov „nerezová oceľ“ vzťahuje na všetky druhy oceli odolných na koróziu, teda rovnako na doterajšie nerezové ocele ako aj na kyselinovzdorné ocele. Je treba venovať pozornosť rozdielom v názvoch, aby ste sa vyhli nedorozumeniam medzi dodávateľmi a užívateľmi ocelí odolných na koróziu.    Prednosti používania nerezovej oceli:
  • - odolnosť na koróziu
  • - možnosť používať v agresívnom prostrediu
  • - odolnosť na vysoké teploty (má to súvislosť s vysokým obsahom Cr)
  • - vysoký lesk
  • - ekologickosť


Označenie oceli podľa jednotlivých noriem:Nerezová oceľ typ 201

Typ 201 opatrí ku austenitickým chrómovo-niklovo-manganovým oceliam, pre ktoré je typická dokonalá rozťažnosť. Je veľmi odolná na oxidáciu aj na veľa miernych korozívnych činiteľov. Typ 201 má použitie tam, kde sa vyžaduje najväčšia výdrž. Z tohto materiálu sa vyrábajú najpopulárnejšie pásy BAND-IT. Druh nehrdzavejúcej ocele na použitia na zábradliach výhradne vo vnútri objektu, často používaný konkurenčnými firmami za účelom zníženia nákladov na výrobu zábradlí. Naša firma nepoužíva tento druh oceli v zábradliach.

Nerezová oceľ typ 304

Typ 304 je austenitická oceľ s nízkym obsahom uhlia 18-8, chrómovo-niklová. Je odolná proti korózii a dobre sa zvára. Typ 304 je nerezová oceľ s najširším použitím. Používa sa v chemickom a papierenskom priemysle, pri spracovaniu potravín a - okrem iného - v zdravotníckej aparatúre, vo výmenníkoch tepla apod. Ušľachtilá nerezová oceľ typ AISI304 nie je určená na používanie v agresívnom prostrediu s obsahom chlóru, síry, soli (bazény, prímorské oblastí)!

Nerezová oceľ typ 316

Typ 316 je austenitická nerezová chrómovo-niklová oceľ, odolná na pôsobenie vysokých teplôt a s výnimočnou odolnosťou na koróziu. Má široké použitie na mori a v prostrediach, v ktorých pôsobia chemické faktory, soli, kyseliny a vysoké teploty. Typ 316 má dokonalú výdrž na tečenie pri zvýšených teplotách.

V prípade použitia nesprávneho typu ušľachtilej nerezovej ocele, ako aj pri nevhodnom montovaniu alebo nedostatočnej starostlivosti, môže ušľachtilá nerezová oceľ korodovať (oxidovať). Prípadná výskyt korózie (oxidácie) je predovšetkým následkom nedodržovania čistoty prác, nedostatočnej ochrany alebo škodlivého vplyvu prostredia (s prítomnosťou síry a chlóru).

PRODUKTY ESKATT

Aktuality

INTERNETOVÝ OBCHOD
INTERNETOVÝ OBCHOD
Hotové zostavy zábradlia už od 175,00 zl za bm bez DPH. Viac ako 5000 prvkov zábradlí na samostatné montovanie.
Internetový obchod e-shop Ponuka obchodu Eskatt
Mazovský región, POĽSKO
Mazovský región, POĽSKO
Viac ako 650 bm zábradlí na balkónoch a schodiskách a zabezpečovacie systémy okien.
Sklenené zábradlia ES-GLASS-PANEL
ZÁPADNO-POMORANSKÉ VOJVODSTVO, POĽSKO
ZÁPADNO-POMORANSKÉ VOJVODSTVO, POĽSKO
Viac ako 180 bm zábradlí z matného skla v nosnom profilu na balkónoch.
Zábradlia s perforovaným plechom, tepelne spájaná sieť
ZÁPADNO-POMORANSKÉ VOJVODSTVO, POĽSKO
ZÁPADNO-POMORANSKÉ VOJVODSTVO, POĽSKO
Viac ako 180 bm zábradlí z matného skla v nosnom profilu na balkónoch.
Sklenené zábradlia profilový systém
NARBONNE, FRANCÚZSKO
NARBONNE, FRANCÚZSKO
Viac ako 120 bm zábradlí s lankami a sklených samonosných zábradlí.
Zábradlia z nerezovými lankami
INŠTALÁCIA GALÉRIA
INŠTALÁCIA GALÉRIA
Realizácia balustrád viac ako 25 rokov!.
Zábradlia z nerezovými lankami
\